Lütfen Bekleyiniz

Bilgütay Ergül Küçük Otel İşletmecisi - Çanakkale

"Küçük bir otel işleterek bir tatil yöresine yerleşme şansı elde etmiş oluyorsunuz"

Bilgütay Ergül Küçük Otel İşletmecisi - Çanakkale

Ben Kimim?

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'den 1999 yılında mezun oldum ve uzun yıllar insan kaynakları departmanında çalıştım. Yoğun, sıkıcı iş hayatı ve İstanbul'un kaotik şehir yaşamı beni bunaltınca hayaller kurmaya başladım. Ufak bir yerde yaşasaydık, keşke bir de bahçemiz olsaydı, hele bir de deniz kıyısında olsaydı, çocukları da kendimiz büyütürüz ne güzel olur diye. Sonra bu hayalleri o kadar çok konuştuk, tartıştık ki; bir gün gerçekleşebileceğine inanmaya başladık. Ve bu inançla Datça'dan başlayarak tüm Kuzey Ege'ye yayılan araştırma yolculuğumuz Bozcaada'da son buldu ve hayatımızı da idame ettirebilmek için küçük bir otel açmaya karar verdik.


Şu anda 8 odalı bir bağ evi işletiyoruz eşimle birlikte. Oda kahvaltı konseptiyle hizmet veriyoruz. 14 dönümlük de büyük bir bahçemiz var. Adaya yerleşme ve otel açma kararı o günlerde bugünkü gibi pek de popüler değildi ve “adada yalnızlıktan patlarsınız” “çocuklar nasıl okula gider?” “küçük otel de ne ya? kim gelir?” gibi cümleler havada uçuşuyordu ve biz “Bu işi ya gençken yaparız; başaramazsak geriye dönme şansımız olur ya da emeklilik projesi olarak kalır ve hiçbir işe yaramaz” düşüncesiyle tabi ki biraz korkarak yola koyulduk. Aradan geçen yıllar içinde bahçeye yüzlerce bitki, ağaç ve çiçek, ufak bir sebze bahçesi, çocukların bayıldığı tavuklar, hindiler, bıldırcınlar, ahşap kerevetler; eşimin hayali, kendi yaptığı küçük bir ağaç ev de eklendi. Gün 24 saatti ve biz bıraksalar 25 saat çalışacaktık. O yüzden bugün bahçeye her baktığımda sanki çocuklarıma bakar gibi oluyorum. 


Çocuklarımız otelin animatör kadrosunda çalışmaktalar:)) Merkezdeki ufak taş okula gidiyorlar ve boş vakitlerini balık tutarak, kertenkele ya da yengeç avı tasarlayarak geçiriyorlar. Bunu da isteyen herkese öğretiyorlar. Biz de misafirlerimizi bu küçük, sakin ve huzurlu evimizde ağırlıyor, kendi yiyeceğimizi olabildiğince kendi bahçemizden, bağımızdan karşılıyor ve bunları dostlarımızla paylaşıyoruz. Bugün bir dostun evine giderken elinde enginar çiçeği buketi ya da bir şişe pekmez taşıyan komşu, çocuklarla deniz kabukları toplayan anne, mahallenin çocuklarına evde kek pişiren teyze, civcivler için yeni doğan bakım hemşiresi ve kendine de zaman ayırabilen bir kadın olabilmek çok hoşuma gidiyor.
 

Saatlik Buluşmada Sizi Neler Bekliyor?

•    Arsa sahibi olmak ve otel inşa etmek için gerekli yasal yükümlülükler
•    Maliyet bilgileri
•    Yer seçiminde dikkat edilecekler
•    Personel seçimi ve maliyetleri
•    Müşteri profilinin ve buna göre fiyat politikasının nasıl belirlendiği
•    Karşılaşabileceği güçlükler ve bunları nasıl aşabileceği
•    Süreçle ilgili yol haritası.
 

Günlük Buluşmada Sizi Neler Bekliyor?

•    Dekorasyon fikirleri
•    Oda yerleşiminin ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda planlanan hizmetlerin nasıl olması gerektiği
•    Müşteri memnuniyetinin bizim gözümüzden tanımlanması
•    Farklı müşteri tiplerinin yönetimi
•    Bu iş nasıl hayatını da farklı bir noktaya dönüştürür hakkında danışmanlık
•    Mutfak için günlük hazırlık ve alışveriş organizasyonunun planının aktarılması
•    Kişiye özel geri bildirim
 

Rol modelimizin videosunun tamamını izleyerek yaptığı işle ilgili hikayesini, bu işe nereden nasıl başlamak gerektiğini, gelir elde etme yöntemlerini, başarının püf noktalarını ve tüm süreçleri öğrenebilir ve Rol Modeller’imiz ile iletişime geçebilirsin.

Rol Modeli İle İletişim Kur

Benzer Meslekteki Rol Modeller