Lütfen Bekleyiniz

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık, teknik olarak bakıldığında doğal veya yapay ışığın manipüle edilmesi ile görsel kayıtlar oluşturma sanatı ve mesleğidir. Fotoğrafçı ise bu geniş kapsamlı tanımda çok çeşitli alt alanların birinde veya bir kaçında kendi yetiştirmiş, kendi veya birlikte çalıştığı insanları tatmin edecek sonuçları alabilecek donanım, beceri ve en önemlisi olarak bakış açısına sahip kişidir. 

Gözlem yeteneği, ışığı anlama becerisi, deneyim, sabır, detaycılık, teknik araç gereç ile olan uyumu ve duruma göre insan ilişkilerindeki başarısı bir fotoğrafçıyı başarılı bir yere götüren ana etkenlerdendir. 

Kişi deneme-yanılma yöntemleri ile kısmen yavaş da olsa kendisini bu yolda geliştirebileceği gibi, profesyonel eğitimler alarak ve işin detaylarını ve püf noktalarını işin içinde görüp öğrenerek de bu deneyimlere daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Teorik ve pratik bilgilerin reflekslere, doğru karar mekanizmaları ve eylemlere dönüşmesinin süresi hangi alt alanın uygulandığına bağlı olarak değişiklik gösterse de minimum 6 ay ile 1 sene içerisinde amatörlükten profesyonelliğe ilk adımlar atılır. 

Fotoğrafçının çalışma alanı, aklınıza gelebilecek herhangi yer olabilir, yine de ışığı kontrol altına alabilme avantajından ötürü fotoğraf stüdyoları bu işin uzmanlık merkezleri olarak düşünülebilir.  

Fotoğrafçılık üzerinden gelir sağlamayı düşünenler için genel geçer çalışma ortamları ve şekilleri aşağıdaki gibi listelenebilir. Fotoğraf sanatçısı olarak sergiler ve fotoğraf baskıları üzerinden, gazete ve/veya dergilerde, film setlerinde, konser, toplantı ve diğer etkinlik organizasyonlarında, doğum ve bebek çekimlerinde kadrolu veya dışardan çalışabilir, reklam ve prodüksiyon sektöründe çalışıp stüdyoda ürün ve katalog çekimleri yapabilir, yaratıcı fikirler ile stok fotoğrafçılığı yapabilirler. 

Fotoğrafçı olmanın nasıl bir şey olduğunu, bu işe nasıl başlamak gerektiğini, nasıl gelir elde edebileceğinizi öğrenmek, önemli bilgi ve püf noktalarını edinmek için rol modellerimizin videolarını izlemenizi, kendileri ile saatlik video ve günlük buluşmalar gerçekleştirmenizi öneririz.

Bu Meslekteki Rol Modeller