Lütfen Bekleyiniz

İşini Sev Blog

Blog Anasayfaya Dön
İşinizi sevin, iş kolik olmayın!

Nasıl bir cümle ile yazıma başlayayım diye epey bir düşündüm. “İşimi çok seviyorum” desem basit ve bi o kadar da net olur mu ki acaba dedim. Sonra peşi sıra bir sürü cümle geldi; yazdım sildim, yazdım sildim ve şu an okuduğunuz bir giriş ile başlamaya karar verdim. Hayır ya ben karar vermedim, kelimeler bu şekilde birleşip cümle oldular aslında. :=) Aklımda başında merak etmeyin, bu da benim yazı tarzım, eğer sevdiyseniz aşağıda aynı dilde yazılmış güzel cümlelerim var, okur musunuz?

Ortak payda: Sevgi!
Yapılan iş ne olursa olsun, onda başarılı olmanın tek yolu sevmekten geçer diye düşünürüm her zaman. Sevdiğin işi yapmanın; sevdiğin biri ile tatile çıkmaktan ya da mutfakta en sevdiğin yemeği hazırlamaktan veya buna benzer durumlardan hiçbir farkı yok, çünkü ortak bir payda var aralarında; sevmek! -Çok klasik olacak belki ama- yemek ve mutfak örneğini özellikle verdim. “Çok güzel olmuş, ben yapıyorum böyle olmuyor, çok lezzetli gibi…” cümlelerin karşılığı genelde “çünkü içine sevgimi kattım” oluyor. Şimdi kısaca bir düşünsenize, “Aaa evet aslında” dediğinizi duyar gibiyim… Merak etmeyin “Biliyorum da yazıyorum.” diye ukalaca, hadsiz bir cümle ile devam etmeyeceğim yazıma ama hep işinizi sevin diyeceğim…

Sevdiği işi yapan azınlıktanım ben. Bu zamanda bu bir lüks, bunun da farkındayım. Bundandır sanırım yazı yazarken iş yaptığımı düşünmüyor olmam. “Ne çok seviyorsun gece gündüz iş iş iş mi diyorsun ama sen de?” derseniz, “yooo” diye çok net bir cevap veririm size hiç düşünmeden. İşini seviyor olmanın da bir ölçüsü var, çünkü.

Bir tutam sevgi. Her zaman işaret parmağınızla baş parmağınız arasındaki ölçü kıvamında olmalı.
Saat ayarlaması. Asla ve asla iş dışı zamanlarda iş konuşmayın. Ofisten çıktığınız an her şey bitmiş demektir.
Mail kontrolleri. Bütün gün zaten yeterince maillere baktınız hadi ama telefonun yerini sevgilinizin eli alsın artık. Kısın sesini.
Whatsapp iş grubu. Bu grubun sesini de kısın kesinlikle, dünya yansa umurumda değil imajı ile gözünüzün ucuyla sadece merak ettiğiniz için bakın eğer ille de bakacağım diyecekseniz.

Bu yukarıda yazdıklarımı yapıyorsunuz diye işiniz sizi terk etmez merak etmeyin. Hatta aksine kendinize zaman ayırdığınız için işinizdeki veriminiz de artar. Çünkü asıl mesele çok daha başka. İşini sevmekle iş kolik olmak arasında ince bir çizgi vardır, bütün marifet o çizgiyi koruyabilmekte. Bana senin hayatında hep iş var dediklerinde “Evet 10:00-17:00 saatleri arasında” diye gülerek cevap veriyorum. Atalarımız ne demiş “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.”

Kendinize iyi bakın, işinizi sevin.

İmza: Bu aralar aklında bir sürü düşünce bulutu ile gezen Aslıhan.

Aslıhan Gündüz

Anne Bebek Dergisi Yazı İşleri Müdürü